26.08.2024
21.12.2024 - ostatnia aktualizacja
Zapraszamy w każdą sobotę na Wieczernik KRÓLOWEJ POKOJU. Najbliższy termin - 28 grudnia 2024 r.

Drodzy w Chrystusie Panu, bracia i siostry! Już od ponad 25 lat (od wigilii Zesłania Ducha Świętego - 22 maja 1999 roku) w każdą sobotę gromadzą się w Oborskim Sanktuarium pielgrzymi z całej Polski na spotkaniu modlitewno - ewangelizacyjnym prowadzonym w klimacie karmelitańskiej duchowości. Te spotkania są otwarte dla wszystkich jak Serce Maryi, naszej Niebieskiej Matki, która pragnie prowadzić nas do Jezusa, jedynego Pana i Zbawiciela. W centrum Wieczernika znajduje się zawsze Chrystus Zmartwychwstały adorowany w Sakramencie Miłości i gromadzący wiernych przy Ołtarzu Najświętszej Ofiary. Podczas Wieczernika odbywa się także ceremonia uroczystego przyjęcia do Szkaplerza Karmelitańskiego, odmawiany jest różaniec przed wsławioną łaskami Cudowną Figurą Matki Bolesnej, adoracja Krzyża w Godzinie Miłosierdzia, a na koniec spotkania sprawowany jest liturgiczny obrzęd błogosławieństwa chorych. 28 grudnia 2024 r. odbędzie się kolejny [1211.] sobotni Wieczernik Królowej Pokoju. Wszystkich Was, najmilsi bracia i siostry, wasze rodziny, obejmujemy naszą serdeczną modlitwą i zapraszamy na pielgrzymi szlak do Oborskiego Domu Maryi - Ojcowie Karmelici. PROGRAM WIECZERNIKA I FILMY W sprawie noclegu w Domu Pielgrzyma - tel. 693 938 201 lub 793 504 330 lub 572 076 691

Program cosobotniego Wieczernika KRÓLOWEJ POKOJU:

Od 10.00 – Spowiedź święta 

11.00 – Powitanie Matki Bożej i Wprowadzenie

11.10 – Adoracja Najświętszego Sakramentu połączona z modlitwą różańcową i modlitwą do św. Józefa      

12.00 – Msza święta w intencji pielgrzymów

          - Akt Zawierzenia Matce Bożej Bolesnej 

13.30 – 14.30 Przerwa (możliwość zwiedzenia sanktuarium, zamówienia Mszy świętej i nabycia dewocjonaliów w sklepiku klasztornym "Pod Wieżą" oraz obiadu w barze „Karmelek”) 

14.30 – Ceremonia Przyjęcia do Szkaplerza Karmelitańskiego i Poświęcenie Dewocjonaliów

15.00 – Adoracja Krzyża w Godzinie Miłosierdzia

          – Koronka do Bożego Miłosierdzia i Błogosławieństwo Relikwiami Świętych      

         - Liturgiczny Obrzęd Błogosławieństwa Chorych 

15.50 – Pożegnanie Matki Bożej Bolesnej i zakończenie

Po przyjeździe do Sanktuarium należy zgłosić grupę pielgrzymkową (autokarową) w punkcie przy bramie kościelnej

Zgłoszenia grup pielgrzymkowych oraz dodatkowe informacje:

o. Piotr Męczyński OCarm.

tel. 606 989 710 lub 54/ 280 11 59, wew. 23

opiotr@obory.com.pl

Film ze zdjęciami z XIX Ogólnopolskiego Wieczernika - 14 lipca 2018 r. - zobacz

Sanktuarium Matki Bożej Bolesnej w Oborach - Facebook

OBORYzobacz położenie

Więcej o Wieczerniku:

Już od blisko 25 lat (od wigilii Zesłania Ducha Świętego - 22 maja 1999 roku) w każdą sobotę gromadzą się w Oborskim Sanktuarium pielgrzymi z całej Polski na spotkaniu modlitewno - ewangelizacyjnym prowadzonym w klimacie karmelitańskiej duchowości. Pielgrzymi gromadzą się w Sanktuarium, w którym od 400-lat znajduje się wsławiona łaskami Cudowna Figura Matki Bożej Bolesnej. Ona jest największą ozdobą i skarbem oborskiego Sanktuarium. Te sobotnie spotkania są otwarte dla wszystkich jak Serce Maryi, naszej Niebieskiej Matki, która pragnie prowadzić nas do Jezusa, jedynego Pana i Zbawiciela. W centrum Wieczernika znajduje się zawsze Chrystus Zmartwychwstały adorowany w Sakramencie Miłości i gromadzący wiernych przy Ołtarzu Najświętszej Ofiary. Podczas Wieczernika odbywa się także ceremonia uroczystego przyjęcia do Szkaplerza Karmelitańskiego, odmawiany jest różaniec przed wsławioną łaskami Cudowną Figurą Matki Bolesnej, adoracja Krzyża w Godzinie Miłosierdzia, a na koniec spotkania sprawowany jest liturgiczny obrzęd błogosławieństwa chorych.

W sobotę 17 października 2020 r. liczni parafianie i pielgrzymi, pełni radości i wzruszenia, zgromadzili się w Oborskim Sanktuarium, aby wspólnie wyśpiewać Dobremu Bogu dziękczynne "Te Deum laudamus" za dar 1000 sobotnich "Wieczerników Królowej Pokoju" oraz za wszystkie łaski i cuda Bożej Miłości otrzymane przez macierzyńskie dłonie Maryi. Z tej okazji specjalne pasterskie Słowo i Błogosławieństwo przesłał Biskup Piotr Libera z Płocka i Arcybiskup Henryk Hoser z Medjugorie. Już od ponad 21 lat (od 22 maja 1999 roku) wierni z okolicznych miejscowości, z terenu diecezji płockiej i z całej Polski (800 tys. w blisko 12 tys. grup autokarowych, a także w małych pielgrzymkach rodzinnych oraz indywidualnie) gromadzą się na sobotnim spotkaniu modlitewno - ewangelizacyjnym w ciszy Oborskiego Karmelu. Bogu samemu – "soli Deo", oddajemy cześć i chwałę, składamy nasze radosne uwielbienie i dziękczynienie za wielkie rzeczy, jakie nam uczynił przez Maryję podczas tych sobotnich spotkań w Oborskim Sanktuarium. To tutaj pobożni pielgrzymi przyjmują na piersi święty szkaplerz Matki Bożej (ponad 120 tys. osób zostało wpisanych do księgi Bractwa Szkaplerznego). Można powiedzieć, że ta brązowa karmelitańska szata stała się znakiem rozpoznawczym i jednoczącym oborskich pielgrzymów.

W sobotę 15 lipca  2023 r. w uroczystość NMP z Góry Karmel odbył się XXIV Ogólnopolski Wieczernik Królowej Pokoju – będący zawsze radosnym świętem Rodziny Matki Bożej Szkaplerznej z całej Polski.

Dwie części wspólnej modlitwy.

Wieczernik rozpoczyna się zawsze o godz. 11.00 uroczystym odsłonięciem Cudownej Figury Matki Bożej Bolesnej.
Po powitaniu pielgrzymów rozpoczyna się godzinna Adoracja Najświętszego Sakramentu połączona z modlitwą różańcową lub koronką do siedmiu boleści Maryi. Stanowi ona przygotowanie do Eucharystii. Msza św. koncelebrowana odprawiana jest o godz. 12.00. W tym czasie posługę w konfesjonałach sprawują ojcowie karmelici z Obór i sąsiedniego klasztoru w Trutowie oraz księża seniorzy z Płocka i kapłani, którzy przybyli z pielgrzymami.

Przed rozpoczęciem Wieczernika i podczas przerwy pielgrzymi mają możliwość zwiedzić całe Sanktuarium i poprosić o przewodnika (jednego z braci karmelitów) do oprowadzenia. Podczas przerwy czynna jest herbaciarnia klasztorna – bar „Karmelek” z przygotowanym ciepłym obiadem dla pielgrzymów. Druga część Wieczernika (po przerwie obiadowej) rozpoczyna się o godzinie 15.00 adoracją Chrystusa Ukrzyżowanego i odmówieniem Koronki do Miłosierdzia Bożego oraz błogosławieństwem relikwiami świętych i błogosławionych Narodu Polskiego. (Sanktuarium posiada własne relikwie św. Andrzeja Boboli, bł. ks. Jerzego Popiełuszki, św. Jana  Pawła II, św. s. Faustyny Kowalskiej, bł. ks. Michała Sopoćko, Bł. s. Marii Karłowskiej i bł. s. Bolesławy Lament).

Przed zakończeniem spotkania odbywa się poświęcenie dewocjonaliów i odmawiany jest uroczysty obrzęd poświęcenia i nałożenia szkaplerzy karmelitańskich. Wszyscy przyjmujący szkaplerz zostają wpisani do specjalnej Księgi Bractwa Szkaplerza Świętego w Oborach. Na koniec Wieczernika odmawiany jest liturgiczny Obrzęd Błogosławieństwa Chorych.
W okresie od 1 października do soboty przed Niedzielą Palmową Wieczernik kończy się o godz. 15.50 (w pozostałe miesiące, czyli od soboty przed Niedzielą Miłosierdzia do końca września ok. godz. 17.30, ponieważ jest dłuższy o procesję szkaplerzną z figurą Matki Bożej do ogrodu. Podczas procesji śpiewana jest litania loretańska do NMP).

Każdy sobotnie spotkanie ma swój temat przewodni, obecny w homilii i katechezach. Posiada dynamikę ewangelizacyjną, prowadząc uczestników do odnowienia i umocnienia chrzcielnego przymierza z Bogiem, nawrócenia i umocnienia wiary, stale pogłębianego życia duchowego i sakramentalnego, uczy miłości do Kościoła i odważnego świadczenia o Chrystusie w codzienności życia. Wieczernik stanowi przede wszystkim szczególną szkołę modlitwy i kontemplacji Bożej obecności, co też zawsze było charyzmatem Karmelu. Pomaga w ożywieniu tradycyjnych form kultu maryjnego takich jak Różaniec święty i nabożeństwo szkaplerzne. Miejsce i program sobotniego spotkania służy rozwojowi duchowości pasyjno - maryjnej. Całkowicie odpowiada to duchowemu klimatowi Sanktuarium ze względu na wsławioną łaskami Cudowną Figurę Matki Bożej Bolesnej i powstałą w klasztornym ogrodzie Drogę Krzyżową - Oborską Kalwarię, poświęconą w 2005 r. przez Bpa Romana Marcinkowskiego. Należy także podkreślić czynny, aktywny udział pielgrzymów w poszczególnych punktach programu Wieczernika, zarówno dorośli jak i dzieci zapraszani są do różnych posług, jak np. odmawianie Różańca i Koronki do Bożęgo Miłosierdzia, niesienie Figury podczas procesji, są to przeżycia, które wierni długo jeszcze wspominają z radością i wdzięcznością. Wszystko to pomaga zarazem w prosty i piękny sposób budować w miłości jedność wśród dzieci Kościoła zgromadzonych w Domu Matki Bolesnej. Wszyscy czują się jedną Rodziną Bożą, zjednoczeni duchem i sercem, choć przybywają z różnych, często odległych miejsc Polski i należą do różnych wspólnot i ruchów w Kościele. Gromadzą się w tym cichym, malowniczo położonym sanktuarium, by czerpać siły z duchowego bogactwa Karmelu i z pogodną nadzieją kontynuować pielgrzymkę życia.  

Z historii oborskiego Wieczernika.

Pierwszy Wieczernik zorganizowany przez o. Piotra Męczyńskiego OCarm. w Oborach odbył się 22 maja 1999 roku w wigilię Uroczystości Zesłania Ducha Świętego. Zgromadził on ok. 80 osób (pielgrzymkę autokarową z Mławy i pielgrzymów z Trójmiasta, którzy przybyli mikrobusem). Kolejne spotkania w roku 1999 odbywały się jeszcze nieregularnie (21 sierpnia, 2 października i 13 listopada). Od Roku Jubileuszowego 2000 Wieczernik odbywał się regularnie w każdą drugą sobotę miesiąca. Od 14 lipca 2001 roku (Jubileusz 750-lecia Szkaplerza świętego), ze względu na stale wzrastającą liczbę pielgrzymów, Wieczernik Królowej Pokoju w Sanktuarium w Oborach odbywa się w każdą sobotę. 21 grudnia 2024 roku odbył się 1210. Wieczernik. W roku 1999 było 15 grup, w roku 2000 odnotowano ich 200, rok później 300, w 2002 roku było ich ponad 500, w 2003 roku ponad 600, w 2004 roku na sobotnich Wieczernikach odnotowano przybycie 785 grup autokarowych, a w 2005 r. 853 grup autokarowych. W roku 2006 przybyły 663 grupy autokarowe. W roku 2007 było 641 grup autokarowych, w 2008 roku 617, a w roku 2009 było 727 grup autokarowych. W roku 2010 było 601 grup autokarowych, w roku 2011 były 643 grupy autokarowe, w roku 2012 były 635 grupy autokarowe, w roku 2013 były 523 grupy autokarowe, w roku 2014 było 615 grup autokarowych, a w roku 2015 było 637 grup autokarowych, w roku 2016 było 658 grup autokarowych, w roku 2017 było 536 grup autokarowych, w roku 2018 było 549 grup autokarowych, w roku 2019 było 451 grup autokarowych, w roku 2020 (pandemii Covid19) było 149 grup autokarowych, w roku 2021 (trwającej pandemii) było 216 grup autokarowych i liczni pielgrzymi indywidualni, w roku 2022 było 356 grup autokarowych, w roku 2023 były 294 grupy autokarowe. W roku 2024 było 310 grup autokarowych (do 21 grudnia). W ciągu 25 lat (od 22 maja 1999 roku) na sobotnie czuwania zgromadziło się 13.112 grup autokarowych z całej Polski.

Bardzo wielu czcicieli Matki Bożej Bolesnej przyjeżdża do Obór prywatnymi samochodami. Coraz bardziej wzrasta też liczba pielgrzymów, którzy po raz pierwszy nawiedzają oborskie Sanktuarium, a potem chętnie tu powracają.

Na sobotnie spotkania modlitewne do Obór przybywają pielgrzymki zarówno z pobliskich miejscowości, jak i z odległych części Polski. Z małych wiosek i z dużych miast. Na sobotnich Wieczernikach nie wszyscy pielgrzymi mieszczą się w niewielkim kościółku. Dlatego grupy coraz częściej przybywają na czuwania także w tygodniu.

Wieczerniki Ogólnopolskie.

Co sobotę do Sanktuarium przybywają pielgrzymi z różnych stron Polski. Raz do roku (w drugą sobotę lipca) pielgrzymi zbierają się na Ogólnopolskim Wieczerniku Królowej Pokoju. Mają wówczas okazję spotkać się razem jako jedna rodzina dzieci Maryi, Królowej Karmelu. Spotkanie ma charakter radosnego dziękczynienia za dar sobotnich Wieczerników i jednoczy wszystkich pielgrzymów i posługujących, którzy w ciągu roku przybywają do Oborskiego Sanktuarium. Każde spotkanie ma własny temat.

Pierwszy Ogólnopolski Wieczernik odbył się 8 lipca 2000 roku i przybliżał historię Oborskiego Sanktuarium.

W roku 2001 spotkanie poświęcone było 750 rocznicy nabożeństwa szkaplerza karmelitańskiego, rok później 85 rocznicy objawień fatimskich, w roku 2003 orędziu Bożego Miłosierdzia. Mszy świętej przewodniczył Prowincjał Karmelitów Ś. p. O. Leszek Pawlak OCarm..

10 lipca 2004 r. odbył się V Ogólnopolski Wieczernik, podczas którego pielgrzymi przybyli w ponad 70 grupach autokarowych rozważali tajemnice siedmiu boleści Maryi.

VI Wieczernik Ogólnopolski odbył się 9 lipca 2005 r. i zgromadził blisko 4 tysiące pielgrzymów. Przebiegał on pod hasłem "400 lat w szkole Maryi, Niewiasty Eucharystii".

W roku 2006 spotkanie przebiegało pod hasłem "Mocni i zjednoczeni w wierze na Piotrowej Skale świadczymy o Chrystusie". Nawiązywało do Pielgrzymki Benedykta XVI do Polski. Eucharystii przewodniczył Prowincjał Karmelitów O.Dariusz Borek.

VIII Ogólnopolski Wieczernik odbył się 14 lipca 2007 r. pod hasłem "Karmel jest cały Maryjny". Spotkanie zgromadziło blisko 80 grup autokarowych z całej Polski. Uroczystej Mszy świętej przewodniczył Bp Roman Marcinkowski, biskup pomocniczy diecezji płockiej.

Kolejne Ogólnopolskie Spotkanie Rodziny Karmelitańskiej odbyło się 12 lipca 2008 roku. Myślą przewodnią spotkania były słowa zmartwychwstałego Pana: „Gdy Duch Święty zstąpi na was, otrzymacie Jego moc i będziecie moimi świadkami” (Dz 1,8). Przypominał o tym specjalnie przygotowany kanon oraz obraz umieszczony na ołtarzu. We wspólnej modlitwie i radosnym dzieleniu się wiarą uczestniczyło ponad 50 grup autokarowych z całej Polski. Uroczystej Eucharystii przewodniczył Prowincjał Karmelitów O. dr Dariusz Borek, a kazanie wygłosił o.Raul Maravi (Peru) – Radca Generalny Zakonu Karmelitańskiego dla Ameryki. Po końcowym błogosławieństwie, na słowa: „idźcie w pokoju Chrystusa” wypuszczonych zostało od ołtarza siedem białych gołąbków symbolizujących Ducha Świętego i Jego dary. Był to dzień wielkiej ewangelizacji i radosnego dzielenia się wiarą, szczególnie poprzez poruszające świadectwa zaproszonych gości.

11 lipca 2009 roku u stóp Matki Bolesnej zgromadzili się pielgrzymi z całej Polski, przybyli w ponad 60 grupach autokarowych. Koncelebrowanej Mszy świętej przewodniczył Ks. Biskup Józef Zawitkowski z Łowicza. Więcej - TUTAJ


« Wszystkie wiadomości   « powrót  

 



  Klasztor karmelitów z XVII w. oraz Sanktuarium Matki Bożej Bolesnej w Oborach położone są 20 km od Golubia-Dobrzynia w diecezji płockiej. Jest to miejsce naznaczone szczególną obecnością Maryi w znaku łaskami słynącej figury Matki Bożej Bolesnej. zobacz więcej »


  Sobotnie Wieczerniki mają charakter spotkań modlitewno- ewangelizacyjnych. Gromadzą pielgrzymów u stóp MB Bolesnej. zobacz więcej »
 
     
 
  ©2006 Sanktuarium Matki Bożej Bolesnej

  Obory 38; 87-645 Zbójno k. Rypina; tel. (0-54) 280 11 59; tel./fax (0-54) 260 62 10;
  oprzeor@obory.com.pl

  Opiekun Pielgrzymów: O. Piotr Męczyński; tel. (0-54) 280 11 59 w. 33; (0-606) 989 710;
  opiotr@obory.com.pl

 
KEbeth Studio