28.11.2012
List do Wspólnoty PIETA na Adwent A. D. 2012


Droga Rodzino Matki Bolesnej, najmilsi bracia i siostry, pozdrawiam Was serdecznie z Oborskiego Karmelu na progu Adwentu. Ten czas przygotowania do Uroczystości Bożego Narodzenia przeżywać będziemy w Roku Wiary, ogłoszonym przez papieża Benedykta XVI. Maryja, Gwiazda Nowej Ewangelizacji, niech będzie nam Matką i Przewodniczką w naszej pielgrzymce wiary i posłudze miłości chorym i cierpiącym. W Nowym A. D. 2013 niech przyświeca nam hasło: Razem z Maryją „trwajmy mocno w wyznawaniu wiary” (Hbr 4,14).

Poniżej podaję kilka informacji dotyczących naszego przyszłorocznego kalendarza.

1. Nasz spotkanie opłatkowe odbędzie się w niedzielę 13 stycznia 2013 r. o godz. 16.00. Wcześniej o godz. 11.30 comiesięczna Msza święta za chorych i Adoracja Najświętszego Sakramentu.

2. Dzień Skupienia dla członków PIETY w Uroczystość Zesłania Ducha Świętego 19 maja 2013 r. rozpocznie Msza święta o godz. 11.30, a zakończy Agapa w klasztornej herbaciarni o godz. 16.00.

3. XIV Ogólnopolskie Spotkanie Rodziny Karmelitańskiej  (a więc także z udziałem wspólnoty PIETA) odbędzie się w sobotę 13 lipca 2013 roku, w godz. 10.00 – 19.00. Spotkanie przebiegać będzie pod hasłem: Razem z Maryją „trwajmy mocno w wyznawaniu wiary” (Hbr 4,14).

4. Pielgrzymka do Medjugorie (dla chętnych) odbędzie się w dn. 19 – 29 sierpnia 2013 r.

5. Rekolekcje dla Wspólnoty odbędą się tradycyjnie w Oborach w dn. 12 – 15 września 2013 r.

6. Przypominam, że w okresie zimowym naszą Koronkę do Siedmiu Boleści Maryi za chorych i cierpiących odmawiamy o godz. 17.40.

7. Zachęcam do lektury tekstów umieszczonych na stronie internetowej oborskiego sanktuarium (www.obory.com.pl) w zakładce „Rozważania” i w zakładce „Wieczernik” (tutaj chodzi o teksty dla Wspólnoty PIETA). To materiały źródłowe, oficjalne, formacyjne - wyrażające charyzmat Założyciela i duchowość Wspólnoty oraz obowiązki i zadania członków PIETY. Do tych tekstów trzeba nam ciągle wracać i sobie przypominać.

8. W uroczystość odpustową Matki Bożej Bolesnej 15 września 2013 r. obchodzić będziemy 5 – rocznicę powstania wspólnoty „PIETA”. Pragniemy złożyć Maryi wotum dziękczynne. W związku z tym przypomnę słowa, które napisałem do was w liście z 9 marca 2012 roku:

„W klasztornej kaplicy (oratorium) u Ojców Karmelitów w Oborach znajduje się gipsowa replika Cudownej Figury Matki Bożej Bolesnej, wykonana w 1971 roku, w celu eksponowania zabytkowych koron i sukienek, które przez ponad 200 lat zdobiły oryginalną Pietę w kościele. Korony w barokowym kształcie wykonane zostały w 1747 roku, a sukienka w stylu rokokowym w 1756 roku przez Jana Letyńskiego w Toruniu. Mimo, że niepomyślne wydarzenia historyczne stanęły na przeszkodzie koronacji figury, zaplanowanej na rok 1747, to jednak z powodu czci oddawanej Matce Bożej Bolesnej, ozdobiono Jej skronie srebrnymi koronami i nałożono sukienkę ze srebrnej blachy zdobionej motywem „kogucich grzebyków”.

O tych barokowych koronach i sukienkach, które kiedyś zdobiły Pietę w ołtarzowym tronie przypomina obraz wykonany w 1927 roku przez K. Gortatowskiego zawieszony obok kaplicy nad zejściem do zakrystii.

Kopia figury umieszczona w klasztornym oratorium eksponuje więc korony i sukienki, które przez ponad 200 lat dotykały i zdobiły Oborską Pietę.

W roku 1995 Ojcowie Karmelici idąc za natchnieniem Ducha Świętego zdecydowali o peregrynacji Kopii Figury Matki Bożej Bolesnej w Parafii (utworzonej w 1971 roku). Matka Boża Bolesna, patronka parafii, w swojej kopii nawiedziła wszystkie rodziny, przechodziła w każdej wiosce z domu do domu. Pierwsze nawiedzenie dokonało się w latach 1995 – 1997, w związku z Jubileuszem 600 – lecia pobytu karmelitów w Polsce; drugie nawiedzenie odbyło się w latach 2004 – 2005 w związku z Jubileuszem 400 – lecia kościoła i klasztoru karmelitów w Oborach.

Kopia figury Matki Bolesnej wymaga dzisiaj pewnej renowacji. Myślę, najmilsi, że odnowienie tej Piety to zadanie dla nas, bo przecież nosimy Jej imię. Będzie to piękne wotum dla Maryi Bolesnej na 5 – rocznicę powstania naszej Wspólnoty, która przypada 15 września 2013 roku.

Odnawiając korony, sukienkę i samą figurę naszej Bolesnej Pani pragniemy oddać Jej chwałę, wyrazić naszą wdzięczność i pełne dziecięcej miłości oddanie. Pragniemy przygotować Jej Wizerunek Nawiedzenia dla nowej peregrynacji, której czas Ona sama wybierze. Pragniemy w ten sposób także wynagradzać Jej za tych, którzy znieważają Jej święte wizerunki i nie chcą przyjąć Maryi do swoich serc i domów. Przede wszystkim jednak mamy ciągle odnawiać i pogłębiać nasze nabożeństwo do Matki Bożej Bolesnej.

Najważniejszy jest wymiar duchowy tej inicjatywy. Zwróćmy uwagę, jak Matka Bolesna w tej figurze swego nawiedzenia, zapragnęła wyjść niejako ze swego Domu, by być jeszcze bardziej w domach i sercach swoich dzieci. Pragnęła w ten prosty sposób przypomnieć, że zawsze jest blisko, szczególnie wszystkich chorych i cierpiących, jak Jej Syn na kalwaryjskiej drodze. Nasza Wspólnota i każdy z jej członków ma być Jej żywą „ikoną”, Jej żywą „kopią”. Będzie to też nasza odpowiedź – w duchu Maryi - na Chrystusowe: „Byłem chory, a odwiedziliście Mnie” (Mt 25, 36). Nasza Niebieska Matka chce ich nawiedzać z nami i przez nas. Zawierzajmy naszych drogich chorych Matce Bolesnej, prośmy by do nich przyszła ze swoją czułą i troskliwą miłością, używając nas jako swoich narzędzi. Bądźmy całkowicie Jej, by mogła przez nas kontynuować swoje macierzyńskie nawiedzenie. Odnawiajmy codziennie nasze oddanie się Maryi, Jej miłość w naszych sercach, Jej spojrzenie w naszych oczach, Jej uśmiech na naszych twarzach, Jej pokój w naszym głosie, Jej miłosierdzie w naszych wyciągniętych dłoniach. Pozwólmy, by nas prowadziła i używała według swojej woli, kiedy i jak chce, bądźmy posłuszni Jej cichym wezwaniom, by mogła przez nas kontynuować swoje macierzyńskie nawiedzenie i opatrywać rany swoich dzieci. Wtedy będziemy godni nosić Jej imię: Pieta - Wspólnota miłości Matki Bolesnej w służbie chorym i cierpiącym.

Pomagamy Maryi przedłużać jej macierzyńskie nawiedzenie, modląc się codziennie za nich o godz. 17.40 koronką do siedmiu boleści Maryi, a także spełniając z radością i pokornie uczynki miłosierdzia. Rozdawajmy też chorym poświęcone obrazki i małe figurki naszej Oborskiej Matki Bolesnej oraz brązowe szkaplerze karmelitańskie. To szczególnie miłe Sercu Maryi znaki Jej obecności i narzędzia jej łaski.

Lucyna z Warszawy mówi: „Matka Boża uzdolniła mnie do posługi chorym i cierpiącym. Z Jej dobroci otrzymałam stałą pracę w Domu Pomocy Społecznej. Pracuję tam jako opiekunka. Pielęgnuję nie tylko ich ciała ale również ich zbolałe dusze. Dzielę się z nimi o przemożnej opiece Matki Bożej w znaku Szkaplerza Świętego. Niektórzy z nich przed śmiercią przeżywają walkę duchową, wzywam na pomoc Maryję i całe Niebo aby przyszli im na pomoc, na ostatnie przejście do domu Ojca, modlę się nakładam Szkaplerz Święty, trzymam za rękę, wzywam Bożego Miłosierdzia. Widzę jak odchodzą w pokoju do wieczności. To piękne kiedy z Bożej łaski mogę być przy ich śmierci. Zanim nadejdzie ostatnia chwila często wzywam kapelana na ostatnią spowiedź, sakrament namaszczenia chorych. Jak pięknie jest służyć w obecności Matki Bożej. Posyła tam gdzie jest rozpacz i niezgoda, tam gdzie jest lęk i odrzucenie i gdzie brak przebaczenia. Kocham swoją posługę drugiemu człowiekowi, kiedy mogę służyć całą sobą moim chorym siostrom i braciom w Jezusie Chrystusie. Dziękuję Bogu za tak ogromne dobrodziejstwa jakich mi użyczył. Nasza Oborska wspólnota pielgrzymkowa ofiarowuje Szkaplerze Święte chorym i cierpiącym, które zakładane są przez kapelana w szpitalu dziecięcym w Międzylesiu, w szpitalu Bródnowskim ,w hospicjum na ulicy Bednarskiej, oraz w Domu Pomocy Społecznej w Warszawie. To Maryja w znaku Szkaplerza Świętego jednoczy ze swoim Synem Jezusem Chrystusem, uczy miłości do drugiego człowieka, uczy nie osądzać, lecz kochać miłością bezinteresowną, takich jakimi są. Maryja to wielka szkoła miłości”.

Wracając do sprawy wotum na 15 września 2013 roku pragnę z radością poinformować, że jestem już po rozmowach z konserwatorem, który dokona odnowienia Piety z Oratorium (czyli Kopii Cudownej Figury). Dziękuję wam za wszelkie dary serca, które składacie na ten cel.

Wszystkich was, bracia i siostry, całą nasza wspólnotę i posługę miłości, a szczególnie naszych drogich chorych, zawierzam łasce macierzyńskiego nawiedzenia Maryi i z serca błogosławię od Jej ołtarza na drogę wiary prowadzącą do Żłóbka Bożej Dzieciny i głębokiej komunii z Bogiem i ludźmi.

 

Wasz oddany w Sercu Maryi Bolesnej

o. Piotr O. Carm.

 

 

Obory, I Niedziela Adwentu - 2 grudnia 2012 r.


« Wszystkie wiadomości   « powrót  

   Klasztor karmelitów z XVII w. oraz Sanktuarium Matki Bożej Bolesnej w Oborach położone są 20 km od Golubia-Dobrzynia w diecezji płockiej. Jest to miejsce naznaczone szczególną obecnością Maryi w znaku łaskami słynącej figury Matki Bożej Bolesnej. zobacz więcej »


  Sobotnie Wieczerniki mają charakter spotkań modlitewno- ewangelizacyjnych. Gromadzą pielgrzymów u stóp MB Bolesnej. zobacz więcej »
 
     
 
  ©2006 Sanktuarium Matki Bożej Bolesnej

  Obory 38; 87-645 Zbójno k. Rypina; tel. (0-54) 280 11 59; tel./fax (0-54) 260 62 10;
  oprzeor@obory.com.pl

  Opiekun Pielgrzymów: O. Piotr Męczyński; tel. (0-54) 280 11 59 w. 33; (0-606) 989 710;
  opiotr@obory.com.pl

 
KEbeth Studio