10.04.2014
List do Wspólnoty na Wielkanoc i Niedzielę Miłosierdzia Bożego A. D. 2014


Droga Rodzino Matki Bolesnej!

1. W niedzielę 27 kwietnia br., na zakończenie Oktawy Wielkanocnej, obchodzić będziemy Święto Miłosierdzia Bożego ustanowione przez błogosławionego papieża Jana Pawła II. W tym dniu papież Franciszek dokona uroczystej kanonizacji swoich czcigodnych poprzedników na Stolicy Piotrowej: bł. Jana Pawła II i bł. Jana XXIII. Zapraszam w tym dniu do wspólnej modlitwy przy Relikwiarzu Krwi Bł. Jana Pawła II znajdującym się w Oborskim Sanktuarium i Relikwiarzu Św. S. Faustyny, Apostołki Bożego Miłosierdzia. Przybywajmy z radością po „ kanonizacyjną iskrę miłosierdzia”, aby zanieść ją naszym drogim chorym i cierpiącym, osobom starszym i samotnym, ubogim i opuszczonym, zniewolonym nałogami, zranionym własną słabością i pozbawionym nadziei. „Trzeba tę iskrę Bożej łaski rozniecać. Trzeba przekazywać światu ogień miłosierdzia” – mówił do nas Bł. Jan Paweł II w Krakowie – Łagiewnikach 17 sierpnia 2002 roku.

„Każda i każdy z nas może i powinien nosić w sobie Bożą iskrę miłosierdzia – mówił niedawno  kard. Stanisław Dziwisz. Powinniśmy zapalać tą iskrą swoich bliźnich, swoje rodziny, swoje środowiska. Powinniśmy tą iskrą zapalić cała naszą Ojczyznę, aby było w niej więcej miłosierdzia, więcej braterstwa, więcej solidarności, więcej zgody i prostej, ludzkiej życzliwości. […] Nieśmy naszemu niespokojnemu światu nadzieję. Zapalajmy go iskrą miłosiernej miłości”.

2. Tradycyjnie w uroczystość Zesłania Ducha Świętego przeżywać będziemy dzień skupienia dla  wszystkich członków naszej Wspólnoty. Zapraszam serdecznie do Oborskiego Wieczernika w niedzielę 8 czerwca br. Spotkanie rozpocznie Msza Święta w intencji chorych o godz. 11.30, a zakończy agapa (przy kawie i ciastku) w klasztornej herbaciarni o godz. 16.00.

W Dzień Pięćdziesiątnicy modlić się będziemy razem z Maryją o nowe wylanie Ducha Pocieszyciela na naszą Wspólnotę i na wszystkich chorych, którzy jak w każdą drugą niedzielę miesiąca zgromadzą się w Domu Matki Bolesnej na Mszy Świętej z modlitwą o uzdrowienie.

O. James Manjackal, charyzmatyczny kapłan z Indyjskiej Prowincji  Zgromadzenia Misjonarzy Św. Franciszka Salezego w swojej książce „Eureka” ukazuje obrazowo związek charyzmatów i owoców  Ducha Świętego:

„Moc zmartwychwstałego Pana wyraża się przez różne charyzmaty Ducha Świętego. Owoce zaś Ducha pomagają człowiekowi przyjąć charakter Chrystusa […] Charakter bez mocy jest jak dobry kierowca próbujący prowadzić samochód bez paliwa w baku. Moc bez charakteru jest jak danie samochodu z pełnym bakiem paliwa małemu dziecku i oczekiwanie, że go poprowadzi. Moc może się pojawić jak tylko paliwo zostanie wlane do zbiornika, lecz charakter wymaga czasu dla swego rozwoju. Mały chłopiec rośnie powoli i pewnego dnia stanie się doskonałym kierowcą”.

Myślę, że warto pochylić się nad tym ciekawym porównaniem o. Jamesa i odnieść tę cenną uwagę do własnego życia duchowego i zaangażowania w posługę charyzmatyczną dla dzieła nowej ewangelizacji, dla dobra chorych i cierpiących, którym pragniemy zanieść Chrystusa i Jego uzdrawiającą miłość.

Drodzy Moi! Troszczmy się zatem jednakowo o charyzmaty i owoce Ducha Świętego. Tylko wtedy będziemy wiarygodnymi świadkami zmartwychwstałego Chrystusa, Boskiego Lekarza naszych dusz i ciał. Tylko wtedy dotrzemy z naszą posługą miłości, a raczej to sam Chrystus będzie mógł przyjść w nas do wszystkich chorych i cierpiących.      

3. Zapraszam na XV Ogólnopolskie Spotkanie Rodziny Karmelitańskiej, które odbędzie się w Oborach 12 lipca 2014 r. (sobota) w godz. 10.00 – 19.00. Nasza Wspólnota „Pieta” należy do tej wielkiej Rodziny Karmelitańskiej. Zapraszam was, najmilsi, do aktywnego udziału w tym radosnym świętowaniu ku czci Matki Bożej Szkaplerznej. Mam tutaj na myśli pomoc w przygotowaniu oprawy liturgicznej ołtarza, pomoc w punkcie medycznym przy sanktuarium podczas całego spotkania, oraz inne zadania. Bardzo liczę na waszą pomoc w zebraniu nowych świadectw (chodzi o świadectwa nawrócenia i uzdrowienia oraz świadectwa waszej samarytańskiej posługi chorym i cierpiącym), które proszę wcześnie przesłać mi listem poleconym lub pocztą elektroniczną (mailem) lub przekazać osobiście.

4. Zachęcam do uważnej lektury rozważania p.t. „W objęciach Ukrzyżowanego”, „Jak pieczęć na Twoim Ramieniu”, i „Jezus uzdrawia paralityka”, które znajduje się na stronie internetowej naszego sanktuarium w zakładce Rozważania.

5. Z radością przekazuję wam duchowe „lekarstwo Matki Bolesnej”. Ta sprawa leży mi bardzo na sercu. Więcej napisałem o tym w poprzednim Liście z dnia 25 marca 2014 roku, umieszczonym na stronie internetowej oborskiego sanktuarium. Przekazujcie to „lekarstwo” z Oborskiego Karmelu wszystkich chorym i cierpiącym, których spotykacie, odwiedzacie i służycie. Będzie ono niedługo wykonane także w pogodnej formie lekarstwa w pudełeczku, gdzie znajdzie się koronka (krzyżyk i 21 paciorków), ulotka informacyjna o lekarstwie oraz mała książeczka z tekstem modlitwy: „Corona Septem Dolorum Mariae ad infirmos”. To nowa, rozszerzona i bardziej pogłębiona wersja znanej wam już koronki do Siedmiu Boleści Maryi dla chorych.  

6. W 2016 roku przypada 50 – rocznica Millenium Chrztu Polski. Także za dwa lata wspominać będziemy w Oborach 40 – rocznicę Koronacji Cudownej Figury Matki Bożej Bolesnej. W duchowym przygotowaniu do tego wydarzenia pomoże peregrynacja kopii Cudownej Figury Matki Bolesnej na terenie oborskiej Parafii, która rozpocznie się w przyszłym roku. Ufam, że będzie to radosne i obfitujące w łaski wydarzenie. Przypomnę, że odnowienie Kopii z klasztornego Oratorium było możliwe tylko dzięki waszym ofiarom złożonym na ten cel. W imieniu Oborskich Karmelitów dziękuję za to piękne wotum waszych serc złożone Matce Bolesnej z okazji 5 – rocznicy powstania naszej Wspólnoty (15 września 2013 r.) Odczytując z pokorą zamysły Bożej Opatrzności możemy dostrzec jak cudowna jest misja naszej Wspólnoty: przygotowywać i torować Maryi drogę, wprowadzać Ją do ludzkich serc. Ona nas potrzebuje, aby mogła kontynuować swoje macierzyńskie nawiedzenie. Potrzebują nas chorzy i cierpiący do których Ona pragnie przybyć. Być Jej żywą ikoną, przedłużeniem Jej ramion wyciągniętych do chorego – to nasze powołanie. Jej nawiedzenie ma tylko jeden cel – ofiarować nam Jezusa, a nas ofiarować Jezusowi. Maryja przychodzi, aby odnowić i pogłębić naszą komunię z Bogiem zapoczątkowaną na chrzcie świętym. Taki jest sens Jej nawiedzenia w Kopii Jasnogórskiej Ikony i w Kopii Oborskiej Piety: odnowienie chrzcielnego przymierza z Bogiem, nawrócenie i umocnienie wiary. Jej nawiedzeniu towarzyszy zawsze nowe wylanie Ducha Miłości, jak podczas nawiedzenia w Ain – Karem w domu Zachariasza i Elżbiety. Maryja w pokornym znaku swojej obecności – Kopii Cudownej Figury – pragnie nawiedzać domy swoich dzieci, przynosząc im pokój i radość Ducha Pocieszyciela oraz błogosławieństwo swego Syna. Ona przychodzi i oręduje za nami, jak w Kanie Galilejskiej, nieustannie uczy nas mówić: Jezu, ufam Tobie! 

7. Pragnę także podzielić się z wami noszoną w sercu ideą wzniesienia Stacji Siedmiu Boleści Maryi w klasztornym ogrodzie. Chodzi o małe kapliczki i umieszczone w nich płaskorzeźby ilustrujące boleści Maryi. W roku 2005 została kanonicznie erygowana i uroczyście poświęcona Oborska Kalwaria. Było to wotum dziękczynne od pielgrzymów, parafian i karmelitów na Jubileusz 400 – lecia Klasztoru w Oborach. W roku 2016 przypada 40 – lecie Koronacji Cudownej Figury Matki Bolesnej. Pięknym wotum dziękczynnym dla Naszej Matki Oborskiej mogą być plenerowe Stacje Siedmiu Boleści Maryi w klasztornym ogrodzie. Staną się one naturalnym uzupełnieniem plenerowej Drogi Krzyżowej i podkreślą jeszcze bardziej pasyjno – maryjny klimat Oborskiego Sanktuarium.

8. Zapraszam na Pielgrzymkę do Medjugorie, która odbędzie się w dn. 18 – 28 sierpnia 2014 r.

Na koniec zwracam się do każdego z was, najmilsi bracia i siostry, z bukietem serdecznych życzeń pokoju i obfitych łask zmartwychwstałego Pana. „Obyśmy mogli, wspomagani przez Maryję, zrozumieć prawdziwy sens radości paschalnej, która opiera się na tej pewności: Ten, którego Dziewica nosiła w swym łonie, który cierpiał i umarł za nas, naprawdę zmartwychwstał. Alleluja!" (Bł. Jan Paweł II). Z tą radością nieśmy naszym drogim chorym i cierpiącym „iskrę” miłosiernej miłości Jezusa. Za przykładem Świętego Papieża z Wadowic „bądźmy świadkami miłosierdzia!”.

Zawierzam was czułej opiece Naszej Oborskiej Matki z darem błogosławieństwa Zmartwychwstałego Chrystusa – o. Piotr O. Carm.

 

Obory, piątek – 11 kwietnia – we wspomnienie Matki Bożej Bolesnej przed Niedzielą Palmową A. D. 2014.


« Wszystkie wiadomości   « powrót  

   Klasztor karmelitów z XVII w. oraz Sanktuarium Matki Bożej Bolesnej w Oborach położone są 20 km od Golubia-Dobrzynia w diecezji płockiej. Jest to miejsce naznaczone szczególną obecnością Maryi w znaku łaskami słynącej figury Matki Bożej Bolesnej. zobacz więcej »


  Sobotnie Wieczerniki mają charakter spotkań modlitewno- ewangelizacyjnych. Gromadzą pielgrzymów u stóp MB Bolesnej. zobacz więcej »
 
     
 
  ©2006 Sanktuarium Matki Bożej Bolesnej

  Obory 38; 87-645 Zbójno k. Rypina; tel. (0-54) 280 11 59; tel./fax (0-54) 260 62 10;
  oprzeor@obory.com.pl

  Opiekun Pielgrzymów: O. Piotr Męczyński; tel. (0-54) 280 11 59 w. 33; (0-606) 989 710;
  opiotr@obory.com.pl

 
KEbeth Studio