02.04.2015
14.08.2015 - ostatnia aktualizacja
List do Wspólnoty PIETA na Wielkanoc A. D. 2015


Droga Rodzino Matki Bolesnej!

1. W sobotę 28 marca br. przeżywaliśmy w Oborskim Wieczerniku radosną uroczystość odsłonięcia i poświęcenia odnowionej Cudownej Figury Matki Bożej Bolesnej. Dziękuję wam, najmilsi bracia i siostry, za liczny udział i okazaną pomoc w przygotowaniu oprawy liturgicznej Mszy Świętej o godz. 12.00, za modlitwę wstawienniczą podczas prac konserwatorskich i dary serca złożone na odnowienie Oborskiej Piety. Niech ta piękna ceremonia zachęci nas do rozwijania naszego nabożeństwa i odnowienia naszej wierności wobec Matki Bolesnej. Odnówmy nasze całkowite oddanie Jej Niepokalanemu Sercu, aby mogła przez nas nadal towarzyszyć swemu Synowi w Jego kalwaryjskiej drodze i z miłością opatrywać rany swoich dzieci. Pamiętajmy, aby codziennie (o godz. 18.40) jednoczyć się duchowo odmawiając koronkę do siedmiu boleści Maryi za chorych i cierpiących, oraz we Mszy Świętej za chorych odprawianej przy ołtarzu Matki Bożej Bolesnej w Oborach w każdą drugą niedzielę miesiąca o godz. 11.30. Trwajmy wiernie przy Maryi stojącej pod krzyżem Chrystusa obecnym w naszych cierpiących braciach i siostrach. Bądźmy świadkami Jej krzepiącej obecności i czułej miłości. Pamiętajmy przy tym o pięknej wskazówce przekazanej nam przez św. Teresę z Avila: „Pan nie patrzy na wielkość czynów, tylko na miłość, z jaką je czynimy. Czyńmy wiernie, co możemy, a boska łaskawość Jego sprawi to, byśmy co dzień mogli więcej. Nie ustawajmy w pracy, nie traćmy serca, choć trud się przedłuża”. Zachęcam do lektury rozważań umieszczonych na stronie internetowej naszego sanktuarium: „Pieta - Oborski obraz Depositionis Corporis Christi de Cruce”, oraz „Mądrość serca”.

2. Tradycyjnie w uroczystość Zesłania Ducha Świętego przeżywać będziemy dzień skupienia dla  wszystkich członków naszej Wspólnoty. Zapraszam serdecznie do Oborskiego Wieczernika w niedzielę 24 maja br. Spotkanie rozpocznie Msza Święta o godz. 11.30, a zakończy agapa (przy kawie i ciastku) w klasztornej herbaciarni o godz. 16.00.

W Dzień Pięćdziesiątnicy modlić się będziemy razem z Maryją o nowe wylanie Ducha Pocieszyciela na naszą Wspólnotę i na wszystkich chorych, którym służymy.

3. W dniach 18 – 22 maja br. odbędzie się w Krakowie Kapituła Prowincjalna Zakonu Karmelitów. W Kościele będzie to czas nowenny do Ducha Świętego. W tym właśnie czasie ojcowie karmelici zbiorą się wspólnie w „Sali na górze” czyli w „cudownej kaplicy Matki Bożej Piaskowej” i w kapitularzu klasztornym w Krakowie, aby trwać jednomyślnie na modlitwie i obradować nad ważnymi sprawami Polskiego Karmelu. Proszę was, najmilsi, o modlitwę wstawienniczą za uczestników Kapituły dla uproszenia potrzebnych darów Ducha Świętego, Jego światła i prowadzenia.

4. Wspólnota „Pieta” wyrosła i rozwija się w klimacie duchowości Karmelu i sanktuarium matki Bożej Bolesnej w Oborach. Należymy do wielkiej Rodziny Karmelitańskiej. Zapraszam was już dzisiaj na XVI Ogólnopolskie Spotkanie Rodziny Karmelitańskiej w Oborach, które odbędzie się w sobotę 11 lipca 2015 roku w godz. 10.00 – 19.00. Zapraszam was, najmilsi, do aktywnego udziału w tym radosnym świętowaniu ku czci Matki Bożej Szkaplerznej. Mam tutaj na myśli pomoc w przygotowaniu oprawy liturgicznej ołtarza, pomoc w punkcie medycznym przy sanktuarium podczas całego spotkania, oraz inne zadania. Bardzo liczę na waszą pomoc w zebraniu nowych świadectw (chodzi o świadectwa nawrócenia i uzdrowienia oraz świadectwa waszej samarytańskiej posługi chorym i cierpiącym), które proszę wcześnie przesłać mi listem poleconym lub pocztą elektroniczną (mailem) lub przekazać osobiście.

5. Rekolekcje dla Wspólnoty Miłości Matki Bożej Bolesnej odbędą się w dniach 14 – 17 września 2015 roku (poniedziałek – czwartek). Tradycyjnie w dniu 15 września obchodzić będziemy nasze patronalne święto na które najserdeczniej zapraszam do Oborskiego Domu Maryi.

6. Na koniec zwracam się do każdego z was, najmilsi bracia i siostry, z bukietem serdecznych życzeń pokoju i obfitych łask zmartwychwstałego Pana, obecnego z nami w sakramencie Miłości. Dzisiejszą Mszę Wieczerzy Pańskiej o godz. 18.00 oraz sobotnią podczas Wigilii Paschalnej o godz. 18.00 ofiaruję w intencji każdego z was i całej naszej wspólnoty.

Na Ostatniej Wieczerzy Pan Jezus „wziąwszy prześcieradło, nim się przepasał. Potem nalał wody do miednicy. I zaczął umywać uczniom nogi i ocierać prześcieradłem, którym był przepasany”. Potem do nich powiedział: „Dałem wam przykład, abyście i wy tak czynili, jak Ja wam uczyniłem”.

Dobrze zrozumiał tę naukę Boskiego Nauczyciela św. Jan Boży, Patron chorych i pielęgniarzy, który miał zwyczaj myć nogi każdemu choremu trafiającemu do szpitala. Jakże się zdziwił, gdy podczas tej czynności u jednego z biedaków dostrzegł na stopach stygmaty Chrystusa. Zobaczył również poświatę wokół głowy mężczyzny i usłyszał słowa: „Janie cokolwiek dobrego czynisz ubogim i chorym, Mnie samemu czynisz”.

Drodzy bracia i siostry! Na dalszą drogę waszej pokornej służby Chrystusowi obecnemu w bliźnim zawierzam was czułej opiece Naszej Oborskiej Matki z darem kapłańskiego błogosławieństwa – o. Piotr O. Carm.

 

Obory, Wielki Czwartek – 2 kwietnia A. D. 2015.


« Wszystkie wiadomości   « powrót  

   Klasztor karmelitów z XVII w. oraz Sanktuarium Matki Bożej Bolesnej w Oborach położone są 20 km od Golubia-Dobrzynia w diecezji płockiej. Jest to miejsce naznaczone szczególną obecnością Maryi w znaku łaskami słynącej figury Matki Bożej Bolesnej. zobacz więcej »


  Sobotnie Wieczerniki mają charakter spotkań modlitewno- ewangelizacyjnych. Gromadzą pielgrzymów u stóp MB Bolesnej. zobacz więcej »
 
     
 
  ©2006 Sanktuarium Matki Bożej Bolesnej

  Obory 38; 87-645 Zbójno k. Rypina; tel. (0-54) 280 11 59; tel./fax (0-54) 260 62 10;
  oprzeor@obory.com.pl

  Opiekun Pielgrzymów: O. Piotr Męczyński; tel. (0-54) 280 11 59 w. 33; (0-606) 989 710;
  opiotr@obory.com.pl

 
KEbeth Studio