15.01.2020
21.01.2020 - ostatnia aktualizacja
Zmarł O. Michał Wojnarowski O. Carm.

Ze smutkiem zawiadamiamy, że w nocy 15 stycznia 2020 r. na wieczne spotkanie z Bogiem odszedł O. Michał Wojnarowski, karmelita z Krakowa. Przeżył 82 lata, w zakonie 66 lat, w posłudze kapłańskiej blisko 59 lat. W klasztorze w Oborach pracował 9 lat (1976 – 1985). Pogrzeb odbędzie się w poniedziałek 20 stycznia br. w Krakowie. Śp. Ojca Michała polecamy Bożemu Miłosierdziu. Wieczny odpoczynek racz Mu dać Panie, a światłość wiekuista niechaj Mu świeci. Niech odpoczywa w pokoju wiecznym. Amen. Poniżej relacja i zdjęcia z uroczystości pogrzebowych z Krakowa.

RELACJA I ZDJĘCIA Z UROCZYSTOŚCI POGRZEBOWYCH - ZOBACZ

 

Uroczystości pogrzebowe w niedzielę 19 stycznia i w poniedziałek 20 stycznia 2020r. w Bazylice Karmelitów "na Piasku" w Krakowie: 

W niedzielę o godz. 20.00 - wprowadzenie trumny z ciałem do Bazyliki i Nieszpory żałobne za Śp. O. Michała.

W poniedziałek: 

  • 9.30 – Nabożeństwo Różańcowe
  • 10.00 – Msza Święta Pogrzebowa pod przewodnictwem J.Eksc. Ks. Bpa Jana Szkodonia
  • 12.00 – Eksporta Pogrzebowa – Cmentarz Batowicki od starej bramy

O. Michał Józef  Wojnarowski urodził się w Słotowej 17 kwietnia 1937r. Do nowicjatu Zakonu Karmelitów wstąpił 30 sierpnia 1952r., a pierwsze zakonne śluby złożył rok później w klasztorze w Oborach. W tym samym roku w Krakowie kontynuował naukę w szkole średniej a później na studiach filozoficzno – teologicznych w Krakowie. Śluby wieczyste złożył 27 lutego 1958r., a święcenia kapłańskie przyjął 24 lutego 1961r.

Po święceniach rozpoczął pracę kapłańską w Krakowie. Najpierw był nieformalnym sekretarzem ówczesnego Prowincjała O. Jana Konoby i pełnił funkcję ekonoma konwentu krakowskiego. Szczególną posługę jaką sprawował w Krakowie była funkcja bibliotekarza. O. Michał uporządkował lokal biblioteki zamieniony przez Niemców na magazyn broni, jak też cenne zbiory klasztoru krakowskiego i te przywiezione z klasztorów wschodnich zlikwidowanych w 1945r.

W 1966r. z okazji Millenium Chrztu Polski o. Michał przygotował wystawę pt. „Dzieje Zakonu Ojców Karmelitów w 1000 – leciu chrześcijaństwa w Polsce”. Wystawa otwarta 2 września 1966r. przez J. Eksc. Abp. Krakowa Karola Wojtyłę cieszyła się ogromnym zainteresowaniem.

W 1968r. O Prowincjał Piotr Żuk mianował O. Michała Kaznodzieją i Misjonarzem Prowincji Polskiej Karmelitów a rok później powierzono mu oficjalną funkcję Archiwisty Prowincji.

W 1973r. Rada Prowincji powierzyła O. Michałowi pełnienie obowiązków Prefekta Kleryków i Regensa Studiów.

W 1976r. O. Michał został przeniesiony do klasztoru w Oborach, gdzie aktywnie uczestniczył w przygotowaniu uroczystości koronacyjnych oborskiej Piety. Wcześniej, przez trzy lata poprzedzające koronację O. Michał opracowywał „Dzieje figury oraz kult Matki Bożej Bolesnej słynącej cudami w kościele Ojców Karmelitów w Oborach”.

W 1979r. O. Michał zamianowany został na urząd Magistra Nowicjatu. W tym samym roku Kapituła Prowincjalna wybrała O. Michała na Definitora Prowincji, a w 1982r. powierzono obowiązku Przeora Klasztoru w Oborach.

W 1982r. O. Michał został wysłany do Rzymu na tzw. Kurs Formacji Permanentnej Formatorów. Koncelebrując Mszę św. z Ojcem Świętym Janem Pawłem II w dniu 3 maja tegoż roku otrzymał od Ojca Świętego obrazek Matki Bożej Bolesnej z Obór z błogosławieństwem: „Pielgrzymom do Matki Bożej Bolesnej w Oborach z serca błogosławię – pp Jan Paweł II”.

W 1985r. Zarząd Prowincji mianował O. Michała Rektorem Seminarium w Krakowie. Trzy lata później O. Michał podjął posługę Przeora Klasztoru w Chyżnem. W tym czasie przez dwie kadencje pełnił funkcje Definitora Prowincji. Jako proboszcz parafii w Chyżnem uczestniczył w jubileuszu 560 – lecia istnienia :Klubu Chyżnian w Chicago” w dniu 18 kwietnia 1999r.

W 2003r. O. Michał zostaje przeniesiony do konwentu w Krakowie, gdzie spełnia różne prace duszpasterskie wg polecenia Przeora. Pełni m.in. funkcje podprzeora klasztoru i Ojca Duchownego Seminarium Karmelitów, prowadzi skrupulatnie kronikę klasztoru w Krakowie. Ostatnie lata jego życia to przede wszystkim pełna oddania, cierpliwości i miłości posługa spowiednika w krakowskiej Bazylice Karmelitów. Ile dusz przez pokorną posługę w sakramencie pokuty O. Michał przyprowadził do zdrojów Miłosierdzia Bożego wie tylko Dobry Bóg.

Niech więc i jemu – oddanemu i wiernemu kapłanowi i karmelicie – Bóg da wieczną szczęśliwość w Niebie!

Wieczny odpoczynek racz mu dać Panie!


« Wszystkie wiadomości   « powrót  

 



  Klasztor karmelitów z XVII w. oraz Sanktuarium Matki Bożej Bolesnej w Oborach położone są 20 km od Golubia-Dobrzynia w diecezji płockiej. Jest to miejsce naznaczone szczególną obecnością Maryi w znaku łaskami słynącej figury Matki Bożej Bolesnej. zobacz więcej »


  Sobotnie Wieczerniki mają charakter spotkań modlitewno- ewangelizacyjnych. Gromadzą pielgrzymów u stóp MB Bolesnej. zobacz więcej »
 
     
 
  ©2006 Sanktuarium Matki Bożej Bolesnej

  Obory 38; 87-645 Zbójno k. Rypina; tel. (0-54) 280 11 59; tel./fax (0-54) 260 62 10;
  oprzeor@obory.com.pl

  Opiekun Pielgrzymów: O. Piotr Męczyński; tel. (0-54) 280 11 59 w. 33; (0-606) 989 710;
  opiotr@obory.com.pl

 
KEbeth Studio